Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Jak okrasně tvarovat zahradní keře?

 Živé ploty a okrasně zastřižené keře už nejsou jen doménou zámeckých zahrad. Přestože je má dnes téměř každý chatař, stále vyžadují královskou péči. Jak zařídit, aby byly okrasné keře na vaší zahradě skutečně okrasné?

Nejprve keř na úpravu připravte


Pokud jste si koupili ještě neostříhanou rostlinu, s prací můžete začít hned po zasazení. Výhonky zastřihněte na polovinu. Používejte jen kvalitní ostré zahradní nůžky. Pižlání keři ublíží, rány se hůř zocelují, podrcené listy a větve nebudou vypadat pěkně. Dobře ošetřený keř rychle poroste, proto myslete dopředu a pořiďte si nůžky RUTLAND pro vysoké zatížení, které si v budoucnu poradí i se zdřevnatělými rameny keře.

Pozorujte, jak se keř rozrůstá, a zastřihněte všechny výhonky, které vybočí ven o více než patnáct centimetrů. První roky může keř růst trochu nepravidelně. Cílem je nechat výhonky prostupně prorůst do sebe, aby keř nabral na hustotě a síle. Ta je pro tvarování nezbytná.

Kdy řezat okrasné keře?

Zdravý keř má tendenci se neustále rozrůstat a ztrácet svůj tvar. S prvním střihem se začíná obvykle v polovině května a celkový počet úprav závisí převážně na výběru rostliny. Hledáte-li keř, který je minimálně náročný na stříhání, můžete si pořídit například Buxus. Vzhledem k jeho pomalému růstu ho stačí ostříhat jen dvakrát až třikrát ročně. Protože se jedná o jeden z nejsilnějších keřů, použijte pro jeho stříhání silný plotostřih RYOBI RHT 2660. Výkonný motor 0,9 PS si se zdřevnatělými větvemi hravě poradí. Po jarním střihu je keř nejsilnější, proto je další úprava nutná už v létě. Někdy mohou dva řezy stačit, ale často je třeba keř zastřihnout ještě jednou během roku.


Naopak rychle rostoucí rostliny, hlavně během vegetačního období, vyžadují péči každý měsíc. Jejich slabé větve zvládne ruční RYOBI RGS 410. Ergonomicky optimalizované držadlo se sklonem 30° neunaví zápěstí ani při dlouhé práci. Nerezové ostří broušené diamantem zajistí keři perfektně čistý střih. A vzhledem k tomu, že bude potřeba „každou chvíli“, oceníte také jeho nízkou hmotnost.


Solitérní keře vylepší zahradní kompozici


Solitérní keře po správné úpravě zkrášlují zahradu během celého vegetačního období. Na jaře květy, v létě zbarvením, na podzim měděnými listy a v zimě oživují zahradu zapečetěnou vrstvou sněhu. Právě ze solitérních keřů se vyřezávají figury a komplikované okrasné tvary. Než se do nich pustíte, předem si rozmyslete, do jaké konkrétní podoby chcete keř modelovat.


S úpravou začněte, až keř naroste do potřebné velikosti. K modelování solitérních keřů do tvarů jako je jehlan nebo kužel použijte elektrický Plotostřih RYOBI RHT 5555. Otočné zadní madlo v kombinaci s velkým předním madlem umožňuje pracovat v různých polohách. To je při tvarování keře velká výhoda.


Šablony a střih


Při stříhání komplikovaných tvarů, například figur, nebo stříhání více keřů do stejného tvaru, se využívají šablony. Vytvarujte drátěné pletivo do požadovaného tvaru a nasaďte na keř. Větve, které prorostou pletivem ven, odstraňte. Jakmile keř formu „naplní“, můžete ji sejmout, ale aby keř udržel svůj tvar, je nutné ho neustále zastřihávat. Na úpravu kontur keře použijte RYOBI aku nůžky. Díky malé velikosti a nízké hmotnosti v něm budete mít cit a vytvarujete i nejmenší detaily.


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

Ložiska a nářadí | ROMMAR s.r.o. | Na Břehu 766/27 | Praha 9 - Vysočany, 190 00 | Tel.: +420 283 843 109 | E-mail: vysocany@rommar.cz

Powered by Fastcentrik | Online marketing zajišťuje: MarketUP

JavaScript musí být povolen