Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Jak správně pečovat o trávník?

 Špatné sekání trávník poničí a zanechá na dlouhou dobu velmi nevzhledný dojem. Péče o trávník přitom není žádná věda. Podívejte se na několik důležitých postupů, které je třeba při udržování zahrady dodržovat.


Trávník před sezónou kultivujte


Jakmile teplota vystoupí na 10 °C, můžete se pustit do obnovy trávníku. Na jaře se z mechu a plevele tvoří travní plsť, která zabraňuje propustnosti vody a živin do trávníku. Elektrickým kultivátorem RCP 1225 RYOBI s výkonem 1.200 W trávník plsti zbavíte, provzdušníte ho a narušíte zakonzervovanou zem tak, aby se voda mohla dostat i k níže položeným kořenům. Optimální hloubka řezu je 3 mm, přičemž nejvhodnější je trávník kultivovat minimálně dva dny po dešti.


Nenechte trávník přerůst


Optimální výška seku je 3-6 cm na slunci a 5 cm ve stínu. Trávník sekejte vždy maximálně o jednu třetinu délky listu. Pokud vám přeroste, zkraťte ho vždy jen o kousek a jeho úpravu si rozložte do několika dní. Na jaře mají listy trávníku ve svém vrcholu hodně růstového hormonu. Pokud trávu posekáte, prudký růst se zastaví a trávník zhoustne. Proto první jarní sečení neodkládejte.

 

Jak se neseknout při výběru sekačky


Na pozemek do 800 metrů čtverečních postačí elektrická sekačka RYOBI RLM15E36H. Na tak malé ploše se vymotáte i s přívodním kabelem. Elektrické sekačky jsou daleko tišší než benzínové, což ocení hlavně vaši sousedé. Jen pozor při sekání mokrého trávníku. Je potřeba dbát na zvýšenou opatrnost, aby se voda nedostala do elektrických rozvodů. Pokud použijete prodlužovací šnůry, zabalte jejich spoje do igelitu a utěsněte izolepou.

 

Při sekání větších ploch vám délka kabelu i síla motoru přestane stačit. Benzínová sekačka RYOBI RLM 53190S s 190 cm3 Subaru motorem zvládne i sekání skutečně velkých ploch. Jedná se o siláka mezi sekačkami s čistou technologií motoru. Nárazníky chrání sekačku při sekání v blízkosti tvrdých povrchů. Vedle sekání je možné sekačku použít i na mulčování trávníku.

 

Velkou roli hraje i povrch zahrady


Se špatnou sekačkou se na zahradě plné nerovností zbytečně nadřete. Při úpravě členitého terénu nebo malých míst, kam se budete často vracet, si vyberte sekačku benzínovou. Odpadnou vám starosti s přívodnou šňůrou. V kopcovitém terénu ale na benzínový motor zapomeňte. Při větších sklonech od 10° může u benzínových sekaček dojít k vylití oleje a zadření motoru. Při sekání povrchu s nerovností nad 30° použijte vyžínač RYOBI RLT 4027 Posekáte s ním každý záhyb zahrady do posledního detailu i ve špatně přístupných místech, kam se normální sekačky nedostanou. Nikdy však nepoužívejte strunovou sekačku na sekání větších ploch. Neudržíte rovinu střihu a na trávníku budou nerovnosti vidět.

 

Tráva se musí sekat, ne drtit


Řez listu musí být rovný a hladký, jinak hrozí nepravidelná obnova trávníku. Před sekáním se ujistěte, že je nůž sekačky ostrý a neporušený. Kdykoliv ho může poničit například kámen v trávníku, proto má každý zahrádkář doma nůž náhradní. O čepel se postaráte tak, že ji po každém sekání přetřete naolejovaným hadrem.


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

Ložiska a nářadí | ROMMAR s.r.o. | Na Břehu 766/27 | Praha 9 - Vysočany, 190 00 | Tel.: +420 283 843 109 | E-mail: vysocany@rommar.cz

Powered by Fastcentrik | Online marketing zajišťuje: MarketUP

JavaScript musí být povolen