Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Krásný trávník v létě? Řekneme vám jak na to


 

 

Zvuk sekaček slýcháme z okolí zahrad den co den. Samotné sečení trávy je jedním ze základních postupů v péči o trávník. Špatně posekaná tráva nejen že nezanechá pěkný estetický dojem, ale také snižuje celkovou kvalitu travního porostu. Sekání trávy přitom není nikterak složité. Není to ale jediná věc, na kterou musíme myslet, pokud chceme mít krásný trávník přes celé léto. Pojďme se společně podívat na to, jak si takový trávník vypěstovat.
 

Frekvence a výška sekání trávníku


Frekvence sekání trávníku je závislá na jejím druhovém složení. Každý druh trávy reaguje odlišně na posekání, podnebí a vláhu. Na své zahradě ale nikdy nebudete mít pouze jeden druh trávy. Téměř vždy jde o určitou kombinaci více druhů, a tak váš trávník může například růst rychleji než trávník souseda. Pro každý typ trávníku ale platí jedno pravidlo. Vždy ho snižujeme přibližně o 1/3 původní výšky. To v praxi znamená, že pokud trávník přerostl, tak bychom ho neměli sekat najednou, ale vždy o 1/3 v odstupu několika dní, dokud se nedostanete na požadovanou výšku. 
 
Sečením trávníku udržujeme potřebnou výšku trávy, která se odvíjí od jednotlivých druhů trávy.  Většina tuzemských zahrad ale má klasický okrasný trávník, na který se nejlépe hodí vřetenová sekačka. Nově založený trávník sekáme poprvé při výšce 10 cm, kdy jsou jednotlivé travní jedince dostatečně zakořeněné a silné. Takový trávník se snižuje na výšku 5-6 cm a v následujících sečích se už může snižovat na požadovanou výšku. 
 
V letních měsících je sekání trávy poněkud specifickou záležitostí. Obecně se doporučuje ho v tomto období sekat relativně výše než jsme zvyklí v jarních a podzimních měsících. Důvod je prostý. Letní měsíce jsou typické horkým a suchým počasím, které trávníku neprospívá.  Při vyšší výšce trávník lépe drží vlhkost a nedochází tolik k jeho zažloutnutí. 


Čím trávu sekat?


Sekání trávy je proces, který znali již naši předkové před stovkami let. V té době se ale jednalo spíše o kosení trávy. Dnes máme to štěstí, že můžeme používat sekačky na trávu. Na trhu jich existuje velké množství. Od menších sekaček určených k sekání trávníku na dvorku, až po vysoce výkonné sekačky na velké zahrady.  Na menší zahrady se hodí levnější elektrické sekačky, které ale také disponují nastavitelnými polohami, například sekačka Ryobi RLM15E36H disponuje hned pěti. Velkou výhodou elektrických sekaček je jejich nízká hlučnost. 
 
Pro větší zahrady se lépe hodí benzínové nebo akumulátorové sekačky.  Ty jsou  výkonnější než sekačky elektrické a navíc se s nimi snadněji manipuluje. Tyto typy sekaček často disponují také funkcí mulčování, která je pro zdravý trávník velice přínosná. Například sekačka Ryobi RLM46140 disponuje dokonce sedmi polohami výšky sekání trávy. Zabudovaná převodovka pro pojezd sekačky eliminuje potřebu ji tlačit a šetří čas a energii. 
Chcete se o sekačkách dozvědět více? Přečtěte si náš článek, jak vybrat tu správnou.


Mulčování


Mulčování je proces, při kterém se tráva rozseká na miniaturní kousky a propadne ke kořenům trávy. Mulč potom trávu chrání před ztrátou vlhkosti a snižuje spotřebu hnojiva. Mulčování je tak ideální tip, jak udržet krásně zelený trávník i v horkých letních dnech. Sekaní pomocí mulčování vám navíc ušetří starosti s posbíranou trávou, kterou často není kam dát. Jednoduše řečeno sekáte bez koše sekačky. Mulčováním ale nedisponují úplně všechny sekačky na trhu. Proto je dobré se při výběru sekačky informovat důkladně o jejích funkcích. Mulčování je ale schopná například sekačka Ryobi OLM1840H One+, která patří k nejvýkonnějším mezi akumulátorovými sekačkami.
 


Zavlažování


Trávník je na vlhkost poměrně náročná rostlina. Proto je nutné ho zejména v suchých měsících častěji zavlažovat.  Trávník potřebuje vlhkost po celý rok. Je dobré ho zavlažovat méně často, ale většími přísuny vody. Díky tomu dojde k provlhčení zeminy do hloubky a kořeny vláhu tak lépe udrží a zužitkují. 
 
Převlhčení ale také není optimální. Způsobuje zhutnění půdy a náchylnost k chorobám. Zavlažovat je vhodné ráno, kdy se voda stihne vsáknout do půdy. Večerní závlaha naopak způsobuje převlhčení a podporuje růst mechu a houbových chorob. Nejvhodnější je voda dešťová, ale trávník netrpí ani vodou ze studní či užitkovou. A co k zavlažování použít? Možností na trhu je dnes spoustu. Většina zahrádkářů se ale spokojí s klasickou hadicí, která v parných dnech poslouží i k jejich osvěžení. 
 
Na první pohled se celý proces péče o trávník zdá být alchymií. Pokud ale nechcete mít na zahradě trávník přímo anglický, tak samotná starost o trávu není až tak obtížná. Je pouze potřeba držet se určitých pravidel a o trávník se pravidelně starat. Přečtěte si také další tipy, které se vám mohou při péči o zahradu hodit. Tak hodně štěstí. 
 


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

Ložiska a nářadí | ROMMAR s.r.o. | Na Břehu 766/27 | Praha 9 - Vysočany, 190 00 | Tel.: +420 283 843 109 | E-mail: vysocany@rommar.cz

Powered by Fastcentrik | Online marketing zajišťuje: MarketUP

JavaScript musí být povolen