Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Péče o zahradu na podzim

27.09.2017
Léto už je definitivně za námi a vládu nad přírodou pomalu přebírá podzim. To je doba, kdy zahrada potřebuje naši pomoc. Je nutné ji připravit na zimu a další sezónu. Co se tedy na podzim dělá? Začátek podzimu je ideální doba pro péči o trávník. Sklízíme poslední úrodu ovoce a zeleniny. Podzim je také nejlepší čas na zástřih ovocných stromů a nevyhnutelně nás také čeká úklid listí.

Trávník na podzim

Trávník je nutné na zimu připravit. Zahradu bude potřeba posekat. S tím, jak se ochlazuje a zkracují se dny, sekání není nutné tak často. Trávník už ale rozhodně nehnojte. Zalévat trávu už také není nutné. Jen snad v případě, že panuje příliš velké sucho. Posekanou trávu rozhodně nenechávejte na trávníku. Naopak je dobré trávník před zimou pečlivě shrabat a prázdná místa dosít tak, aby na jaře vyrašila tráva nová. Součástí podzimní péče o trávník je také vertikutace.
 

Stromy a keře

Stejně tak jako svou péči potřebuje trávník, musí se na chladné období roku připravit také stromy a keře. Speciální péči vyžadují ovocné stromy, které je nutné ochránit proti škůdcům a chorobám. Existuje celá řada preventivních opatření. Patří mezi ně úklid spadaného listí, sklízení plodů, odklízení shnilých plodů nebo zkracování větví. Stromy a keře je před zimou dobré ochránit před mrazy. K tomu můžeme využít spadané listí, které nahrneme ke kmenům stromů.


Jak jsme již řekli, ovocné stromy před zimou zkracujeme a prořezáváme, aby byly lépe prosvětlené, měly dobrý přístup ke světlu a vzduchu. V této poměrně složité práci nám pomůže zahradní nářadí. Jedním z těchto pomocníků mohou být například zahradní nůžky Ryobi RLP 416. Ty používáme také při péči o jádroviny. Větve takových stromů nikdy nelámeme, ale vždy používáme zahradní nůžky a nože.

Stromy prořezáváme za mírného počasí, aby řezy rychle zregenerovaly. Odstraníme vše, co si navzájem překáží a je nemocné. Ke zničení odřezků a větví můžeme použít drtič. Vhodným drtičem na menší objem zahradního odpadu je drtička Ryobi RSH2545B

Oblíbenou součástí českých zahrad jsou stálezelené živé ploty. Na podzim nastává ta pravá chvíle na jejich zastřižení, konkrétně potom v říjnu, kdy nastává doba vegetačního klidu. V zastřižení živých plotů vám pomůže plotostřih Ryobi RHT5555RS. Také tento odpad zmenšíme v drtiči a využijeme do kompostu a mulčování.

 

Úklid zahrady před zimou

Co by to bylo za podzim bez spadaného listí. To je nutné před zimou uklidit. Shrabat listí obyčejnými hráběmi je práce na několik hodin. V dnešní době už ale máme výkonné pomocníky v podobě vysavačů listí. Většina z nich nabízí regulaci sání a odfuku podle množství listí, které vysávají do sběrného vaku. Listí si můžeme nejdříve lehce nafoukat na jednu hromadu, kterou snadno sklidíme. K úklidu listí si můžeme opět přizvat drtičku, která objem zahradního odpadu rapidně sníží. Jaký foukač použít? Například model Ryobi RBV3000CESV. Část listí použijeme na ochranu stromů před mrazy.

Jestliže jste provedli všechny výše zmíněné práce na vaší zahradě, tak máte vyhráno. Vaše zahrada je připravená přečkat zimní období, na jaře se opět plná energie probudit a dělat vám samou radost.

 KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

Ložiska a nářadí | ROMMAR s.r.o. | Na Břehu 766/27 | Praha 9 - Vysočany, 190 00 | Tel.: +420 283 843 109 | E-mail: vysocany@rommar.cz

Powered by Fastcentrik | Online marketing zajišťuje: MarketUP

JavaScript musí být povolen