Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Různé druhy ložisek: 7 věcí, které byste o nich měli vědět

Ložiska jsou nepostradatelnou součástí technických zařízení. Snižují tření při vzájemném otáčivém pohybu dílů a zajišťují bezproblémový chod strojů. Víme, jaké druhy ložisek existují a k čemu se vám mohou hodit!

Radiální nebo axiální ložiska? Záleží na směru zatížení

Náhled axiálního ložiska
Axiální ložisko

 

Existují dva hlavní druhy valivých ložisek – radiální a axiální. Toto rozdělení má význam pro stanovení únosnosti ložisek. Zatímco u radiálních ložisek udáváme únosnost pro radiální síly, u axiálních pro síly axiální. Právě dostatečná únosnost je zásadním parametrem pro volbu vhodného ložiska.

Provozní podmínky, zatížení a správná údržba


Při výběru je dále třeba znát provozní podmínky a provozní zatížení, kterému bude ložisko vystaveno. Abyste zajistili co nejdelší životnost ložiska, musíte dodržet správný postup při jeho montáži. Zásadní je také správná údržba ložisek.

Rozebíratelná ložiska jsou vhodná pro složité montáže


Existují rozebíratelná a nerozebíratelná ložiska, která mají různá využití. U rozebíratelných ložisek je možné montovat každý kroužek zvlášť. Jsou proto vhodná především pro montáž kroužků s přesahem nebo pro složitá uložení a montážní celky. Mezi nerozebíratelná ložiska patří například jednoduchá kuličková ložiska.

Kuličková ložiska:
Levná varianta se snadnou montáží

Náhled kuličkového ložiska
Kuličkové ložisko

 

Kuličková ložiska jsou nejrozšířenějším druhém takzvaných valivých ložisek. Ta snižují tření mezi vnějším a vnitřním kroužkem pomocí valivých rotačních elementů. Mezi výhody kuličkového ložiska patří především schopnost pracovat ve velmi vysokých otáčkách, cenová dostupnost, ale také snadná montáž. Nevýhodou je neschopnost přenášet velké množství síly. Výrobci nabízejí různé rozměry těchto ložisek, která jsou využívána především ve všeobecném strojírenství.


Válečkové ložisko má využití například v převodovkách

 

Náhled válečkového ložiska
Axiální jehlové ložisko
 
Dalším typem jsou takzvaná válečková ložiska, která mohou přenášet velké množství síly. Bývají využívána například v převodovkách. Výměna válečkových ložisek je snadná a nevyžaduje žádný speciální postup. Ve srovnání s kuličkovým ložiskem je cena válečkového ložiska poměrně vysoká.

Axiální jehlová ložiska? Volba pro automatickou převodovku


Posledním druhem, který nelze nezmínit, jsou jehlová ložiska. Mají malé rozměry a hmotnost, avšak velkou schopnost přenášet sílu. Axiální jehlová ložiska disponují na rozdíl od ostatních ložisek omezenými maximálními otáčkami a jsou jasnou volbou především pro použití v automatické převodovce.

Vybírejte ložiska od ověřených výrobců


Nabízíme prodej ložisek kvalitních a ověřených výrobců, která se vyznačují dlouhou životností. Výroba ložisek probíhá jak v ČR, tak v zahraničí, máme k dispozici kompletní sady i jednotlivá ložiska. Stačí si vybrat na našem e-shopu. Životnost ložisek je omezená, proto se neváhejte poradit s odborníkem, který druh zvolit.
Článek jsme připravili ve spolupráci s redaktory z agentury MarketUP.


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

Ložiska a nářadí | ROMMAR s.r.o. | Na Břehu 766/27 | Praha 9 - Vysočany, 190 00 | Tel.: +420 283 843 109 | E-mail: vysocany@rommar.cz

Powered by Fastcentrik | Online marketing zajišťuje: MarketUP

JavaScript musí být povolen